Popularne ptaki w Polsce

Wykonująca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się najprawdopodobniej każdemu z nas, oznaka wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średniej wielkości, który dumnie reprezentuje ród kukułkowatych. Zasięg zamieszkiwania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną i pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Zobaczyć ją można też w Azji i w Europie, w której dokładnie omija tylko Islandię.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest intensywność występowania tego gatunku ptaka na obszarze naszego kraju, ponieważ w niektórych regionach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Zazwyczaj spotkać go można na niżowym obszarze kraju. Lubi on również przeróżne krajobrazy- począwszy od lasów i zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na sąsiedztwie trzcinowisk znajdujących się przy wodnych zbiornikach.

Popularne ptaki

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi oraz klinowaty. Ubarwienie samca i samicy wyraźnie pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec ma jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję i pierś, natomiast ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami oraz typową pręgą końcową. Spód ciała pokryty jest natomiast poprzecznym prążkowaniem w kolorze biało-szarym. Samice posiadają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi.

Czasami można zobaczyć też samicę, które posiadają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążkowanie. Nasada dzioba oraz nogi u obydwu płci są w tym samym, żółtym kolorze. W tym samym kolorze są także tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z przedstawicieli kukułkowatych, jest przykładem występującego u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, natomiast dwa kolejne w przeciwnym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *