Dźwięki wydawane przez taki

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na obszarze Polski gatunek ten z pewnością traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można w całej Europie.

Jego niecodziennie połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, iż ptak ten jest wyjątkowo prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają to samo ubarwienie oraz szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można znaleźć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Ptaki dźwięki

Pióra sojki potrafią powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niekwestionowanie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi przeważnie od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, albo też „kaszach”. Jest to ptak szalenie głośny, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję spotkać w trakcie swoich wędrówek. Sójka to także ptak szalenie czujny, który niejednokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *